La Hanul pescarilor

Postat de Corinuta in Bucataras hai hui pe 26 Aug 2010, 16:18

La doar 3 km de centrul orasului Oradea, langa Saldabagiu de Munte se afla Hanul Pescarilor care este de fapt un "complex" turistic cu: restaurante, terasa, crama, pensiune, sala de nunti, manej, teren de fotbal si un lac destul de mare amenajat cu locuri de pescuit si chiar cu mese acoperite pentru picnic.

Hanul pescarilor l-am "descoperit" in 2006 chiar dupa deschidere - pe atunci nu avea atatea facilitati, doar un restaurant, cateva camere ptr cazare si lacul fumos amenajat. Am fost de atunci de mai multe ori cu prieteni dragi, cu ocazia unor aniversari sau doar sa luam o cina linistita in weekend, in aer liber.

Cel mai mult ne-a incantat decorul rustic....e mult verde cu multe flori, pe alee si in glastre, faptul ca proprietarii au stiut sa valorifice o veche cladire - parca inainte era un grajd, asa am auzit - pe care in loc s-o demoleze si sa ridice o constructie noua, asa cum se obisnuieste, au renovat-o si i-au pastrat farmecul. 

Amatorii de pescuit care vin aici pot pescui diferite specii de peste: crap, caras, somn, stiuca, babusca, salau. Vara, iubitorii de picnic isi pot aduce familia la unul din locurile amenajate cu gratar si lemne.

Dar, sa va povestesc despre restaurantul rustic, cu mese si scaune din lemn masiv, acoperite cu blanite, decorat cu variate obiecte vechi de la lampi cu gaz, la damigene si ulcele de lut....iti incanta ochiul si-ti bucura sufletul...parca te intorci in timp pe vremea bunicilor.

Cat despre mancare.....are specific romanesc dar si unguresc, e gustoasa si variata de la simple inele de ceapa pane, la pulpa de iepure cu sos de vanat, costite de miel la gratar sau purcelus intreg la cuptor sau la protap.

Noi ne-am dus mai mult pentru ca ne place pestele si aici am mancat cea mai buna supa de crap cu rosii, platou pentru patru persoane cu salau la gratar, somn umplut cu somon, crap prajit, salau umplut cu ton si rulat in bacon, cartofi natur, orez, placinta de cartofi. Le-am "udat" bineinteles cu un vin alb demisec, iar la desert le-am incercat pe cele unguresti cum ar fi "somloi galuska". 

Meniul restaurantului cu pozele preparatelor il gasiti aici, iar pe site sunt o gramada de poze cu locul acesta minunat.Eu n-am facut decat cateva cu telefonul mobil....

Daca ajungeti in Oradea, nu ratati o vizita in acest coltisor de rai, cine stie, poate va place si ramaneti cateva zile :)

Comentarii (21)

02.09.2010, 15:07

Multumesc Nadina!

02.09.2010, 15:30

Nadina...deja sunt doua persoane care te asteapta cu mare drag in Oradea...asa ca...vino

11.09.2010, 10:55

Da Nadina, VINO!

Adauga comentariu
  • zambet
    • :))
    • :)
    • :D
    • =D>
    • >:D<
    • :x
    • :-*
    • :S
    • >:)
    • :">
    • :((
    • :(
    • ;)
    • :P
    • =))
    • :-h
    • :-q
    • :-bd
    • <:-P
    • :-??
    • \:D/
    • ;;)
    • @};-
    • ~O)
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase