''Dincolo de nori...''

Postat de Adele in Cu de toate pe 10 Aug 2014, 12:50

Articol pe placul a 14 bucatarasi
comenteaza

Gandurile mele ...

Uneori stau si ma gandesc : de unde vine acea forta ,pe care nici  nu credeam ca o pot avea ?? De unde gasesc curajul de a lupta atunci cand speranta se stinge incetul cu incetul ..cand totul devine negru ..cand ma gandesc ca poate nu mai am nimic de pierdut ,ca nu depinde doar de mine ..un destin ma asteapta acolo fara ca eu sa-l pot schimba prea mult..si chiar atunci cand nu ma astept se intampla un fel de minune si ceva frumos ,ori cat de putin ar fi el imi schimba viata.Imi da un motiv in plus sa cred in mine ,sa visez ,sa sper si cred ca nu e totul pierdut.Ori cat e de grea viata ,asa cum se zice, merita traita din plin,mai ales cand langa noi avem persoane care ne dau motive sa putem vedea si partea plina a paharului.Cel putin cand ''gandurile negre'' nu-mi dau pace incerc sa ma gandesc la cei care sufere si au mult mai multe necazuri ,la cei care nu au nici cat am eu ,la cei care au pierdut totul si totusi nu renunta sa zambeasca ,sa spere sa traiasca.Nicicand nu pot fii multumita dar invat sa apreciez mai mult si sa nu incetez sa lupt pentru visele mele ,sa nu renut la fiecare cadere ,sa ma ridic mai puternica si cu o lectie in plus.Viata e chiar minunata mai ales daca avem oamenii frumosi care ne stau alaturi .. Cand avem un motiv in plus sa vedem dincolo de nori si sa putem merge mai departe cu speranta in suflet.

Cateva citate despre viata si speranata:

 

  1. ''Lumea are nevoie de speranță ca de lumină.” –  Dimitrie Bolintineanu
  2. “Hrăniți speranța cu fapte bune.” - Bartolomeu Anania
  3. “Fără speranță nici chiar disperarea nu ar fi posibilă, iar omul nu ar dispera dacă nu ar spera.” - Giacomo  Leopardi
  4. “Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare.” - Langston Hughes
  5. “Speranța este cea din urmă scânteie care se stinge în orice inimă.” - Alexandre Dumas
  6. ”După furtunile sufletului, ca și după cele ale naturii, învie flori pe care le credeam moarte.”
  7. ''A fi fericit nu înseamna ca totul este perfect. Ci faptul ca ai decis sa vezi dincolo de imperfectiuni.'

  8. ''Fericirea se naște din iubire, iar iubirea se naște chiar din inima omului. ''– Don Miguel Ruiz
  9. „Componentele fundamentale ale fericirii sunt: să faci ceva, să iubești pe cineva și să speri la ceva.”

  10. "Pentru fiecare minut de supărare pierdem 60 de secunde de fericire."
  11. "În viață nu contează unde te afli, ci pe cine ai alături."

Si pe final unul dintre motto-urile mele preferate :

''Daca-mi vine sa plang, plang si imi trece.
Daca pierd spun mereu: "nu-i nimic".
Una calda si-apoi una rece.
Astazi cad, maine iar ma ridic..'' Laura Stoica '' Nu-i nimic''..

 

Comentarii (21)

12.08.2014, 10:30

Ce frumos

09.09.2014, 21:07

09.09.2014, 22:27

Adauga comentariu
  • zambet
    • :))
    • :)
    • :D
    • =D>
    • >:D<
    • :x
    • :-*
    • :S
    • >:)
    • :">
    • :((
    • :(
    • ;)
    • :P
    • =))
    • :-h
    • :-q
    • :-bd
    • <:-P
    • :-??
    • \:D/
    • ;;)
    • @};-
    • ~O)
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase