Viata (nu) bate filmul!

Postat de adnia in Bucataras eFeminin pe 23 Ian 2013, 11:53

Articol pe placul a 6 bucatarasi
comenteaza

Postarea de azi vine din framantari mai vechi ale mele....si in urma vizionarii ultimului episod dintr-un serial pe care l-am urmarit cu drag...si nu in ultimul rand, in urma multitudinii de romane citite de-a lungul timpului.

Inca din copilarie crestem cu povesti si basme, cu printi si printese, monstri sau alte forte ale raului care se infrunta permanent. Dupa multe peripetii si incercari de tot soiul, binele intotdeauna invinge si raul este eliminat.

La fel se intampla si in carti (cu exceptia celor postmoderniste) si filme. De ce? Nu cred ca asta se intampla doar de dragul audientei...ci pur si simplu pt. ca oamenii au nevoie de o supapa, au nevoie de un happy ending, ca sa-si poata mentine sperantele vii si optimismul. Cine nu-si doreste sa se aline cu gandul ca, la capatul unui drum extrem de anevoios, cu multe greutati si situatii-limita, soarele va straluci si pe strada sa, iar visele ii vor deveni realitate? ca ne vom gasi iubirea mult visata, jumatatea aceea perfecta, care sa ne ghiceasca gandurile, ca vom trai impreuna pana la adanci batraneti, iar viata nu ne va mai fi umbrita niciodata? ca, in sfarsit, am terminat de platit toate oalele sparte (ale noastre, sau, de cele mai multe ori, ale altora) si ca tot cosmarul s-a terminat?

Ei bine, cateodata si eu ma surprind visand cu ochii deschisi ca sunt o Cenusareasa (si cine n-o face?) care are parte de tratamentele rele ale celor din jur...dar in final vine si printul, iar viata la palat ma asteapta! Iar visele astea recunosc ca ma ajuta intr-o oarecare masura atunci cand mi-e greu.

Insa nu e mereu asa...de cele mai multe ori, viata nu tine cont de algortimii prevazuti de mintea umana ce a plasmuit toate filmele, toate povestile, toate romanele...se spune ca fiecare isi are propria cruce de dus si ca nimeni nu stie unde ne duce drumul propriei povesti, asa ca ne raman visele frumoase si speranta care moare ultima!

Comentarii (6)

23.01.2013, 13:05

eu nu mai am timp sa visez nici macar noaptea...pt ca nu dorm, ce e drept, mai am cate un cosmar...
dar ferice de cei ce pot visa

23.01.2013, 15:16

visele fac rau uneori...cind realitatea e alta ptr totdeauna...
prefer sa fiu realista si nu visatoare...

23.01.2013, 19:54

cred ca cel mai bine e sa gasim calea de mijloc

Adauga comentariu
  • zambet
    • :))
    • :)
    • :D
    • =D>
    • >:D<
    • :x
    • :-*
    • :S
    • >:)
    • :">
    • :((
    • :(
    • ;)
    • :P
    • =))
    • :-h
    • :-q
    • :-bd
    • <:-P
    • :-??
    • \:D/
    • ;;)
    • @};-
    • ~O)
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase